JAK VYBRAT DĚTSKOU AUTOSEDAČKU? 

Výběr autosedačky Vás čeká nejen před narozením miminka, ale ještě několikrát v závislosti na tom, jak Vaše miminko poroste. Z celé výbavy se jedná o tu nejdůležitější věc, u které je třeba klást největší důraz na bezpečnost. 

Podle čeho tedy vybírat? 

V zásadě máte na výběr ze dvou druhů bezpečnostních norem, které musí dětské autosedačky bezpodmínečně splňovat. Od roku 2013 byla nově stanovena nejpřísnější evropská norma I-Size s označením ECE R129, nicméně na trhu zatím i nadále zůstává platná ještě předchozí norma s označením ECE R44. Při výběru tedy určitě dávejte pozor, aby vybraná autosedačka splňovala právě jednu těchto dvou norem. 

Jaké jsou mezi nimi rozdíly? 

· I-Size používá pro své označení délku miminka v cm 

· ECE R44 dělí autosedačky podle hmotnosti miminka v kg 

Do budoucna však bude I-Size jediným platným předpisem, týkajícím se bezpečnosti autosedaček. Zásadní rozdíl oproti předchozímu předpisu je ve směru jízdy, kdy nová forma nařizuje cestování proti směru jízdy až do 15 měsíců věku miminka, jelikož je tato pozice až 5krát bezpečnější, což dokazují provedené crash testy. Současná norma naproti tomu umožňuje cestování po směru jízdy již od 9kg miminka, což může být např. už v 9 měsících věku miminka. Zároveň bude jediným standardem kotvení autosedačky pouze prostřednictvím ISOFIX systému. 

 

Kategorie autosedaček 

I-Size ECE R129 

· I-Size 40-83 cm 

Určené od narození do 15 měsíců, ve váhovém rozpětí 0-13 kg. 

· I-Size 61-105 cm 

V přepočtu na kilogramy 9-18 kg, určené dětem do 4 let věku. Od 88 cm výšky miminka je možné jezdit po směru jízdy. 

Norma I-Size využívá vždy kotvící systém ISOFIX. 

 

ECE R44 

1. Kategorie 0 

Váha 0-10 kg 0-9 měsíců 

2. Kategorie 0+ 

Váha 0-13 kg 0-12 měsíců 

3. Kategorie I 

Váha 9-18 kg 1-4 roky 

4. Kategorie II 

Váha 15-25 kg 3-6 let 

5. Kategorie III 

Váha 22-36 kg 6-12 let 

 

Kategorie 0 a 0+ představuje tzv. vajíčka, která mohou být součástí např. trojkombinace při koupi kočárku. 

Autosedačku je třeba vyměnit za větší v případě, že dítě dosáhlo maximální možné váhy, či hlava dítěte převyšuje výšku autosedačky. 

 

ISOFIX 

Nejprve zkontrolujte, zda Vaše auto disponuje Isofixem, díky kterému může být autosedačka upevněna přímo ke konstrukci automobilu pomocí kotevních bodů. Pokud ano, můžete vybírat mezi ním nebo klasickým poutáním pomocí bezpečnostních pásů. V případě Isofixu je cena autosedačky vyšší, nicméně se nemůže stát, že by byla sedačka v autě špatně upevněna. Kromě prvotních vajíček, u kterých je třeba pořídit navíc Isofix základnu, nabízí Isofix všechny váhové kategorie sedaček přímo jako součást sedačky. 

 

PŘÍSLUŠENSTVÍ 

· Zpětné zrcátko 

Pokud budete často jezdit s miminkem sama autem, bude pro Vás příjemným pomocníkem zpětné zrcátko, díky kterému vždy na miminko uvidíte. 

· Clona proti slunci 

· Organizér na hračky 

 

 

Malý tip: 

Zatímco vajíčko budete pořizovat ještě před narozením miminka, další autosedačky rozhodně doporučujeme vyzkoušet i s dítětem přímo v obchodě. Jednotlivé značky mají různé tvary a velikosti sedáků. Některé autosedačky jsou spíše užší a nemusely by tedy vydržet požadovanou dobu, jiné zase o poznání prostornější, ovšem pro některé děti zase zbytečně široké, což zase není z pohledu bezpečnosti to správné. 

Určitě se tedy vyplatí věnovat výběru autosedačky dostatek času, nepořizovat autosedačky z druhé ruky a v žádném případě dále nepoužívat autosedačku po jakékoliv dopravní nehodě. Velký důraz by měl být také kladen na výrobce a výsledky bezpečnostních testů, které u nich byly provedeny. Rozhodně však nešlápnete vedle výběrem značek Britax Römer, Maxi Cosi či Cybex, které splňují ty nejpřísnější požadavky.