Jak vybrat správný kočárek? 

Výběr kočárku je snad pro každou maminku událostí, na kterou se těší již od začátku těhotenství. Když pak ale přijde na věc, může Vám správné rozhodnutí zkomplikovat nekonečný výběr, který trh v dnešní době nabízí. Je dobré se tedy již dopředu připravit a odpovědět si na pár otázek, čímž se Vám výběr zcela určitě zjednoduší.

Malý Tip: Většina maminek se rozhoduje hlavně podle vzhledu a tvaru hluboké korbičky, nicméně v té bude Vaše miminko trávit úplně nejméně času. Věnujte tedy stejnou pozornost i sportovnímu sedáku, ve kterém bude naopak děťátko až 3 roky a za tu dobu pěkně povyroste. Vyhnete se pak koupi dalšího sportovního kočárku např. kvůli nedostatečné šířce, či prostoru na nohy.

 

 

Druhy kočárků:

Kombinovaný kočárek

Jedná se o praktický set, kde máte navíc možnost volby mezi dvojkombinací a trojkombinací. Zakoupením dvojkombinace získáte podvozek, hlubokou korbičku a sportovní sedák. U trojkombinace se dodává navíc autosedačka, která Vám bude pasovat k podvozku kočárku, nemusíte tedy řešit případné adaptéry na autosedačku jiné značky. S tímto setem si pohodlně vystačíte až do 3 let věku dítěte.

Sportovní kočárek

Tento typ kočárku je určen pro děti od 6 měsíců, po přechodu z hluboké korby. Nabízí mnohem více prostoru a díky polohovatelné opěrce zad je možné, že jej využijete i dříve, zejména u dětí, které již chtějí vidět na okolní svět, a v hluboké korbě se jim již líbit nebude. Navíc je možné snadno měnit jízdu v protisměru či směru jízdy.

Golfový kočárek

Takzvané „golfky“ přicházejí na řadu ve chvíli, kdy Vaše dítě už převážně chodí samo a kočárek je určen spíše ke krátkému odpočinku či rychlému přesunu. Nabízí lehkou konstrukci, je drobnější než sportovní kočárek a je velmi skladný.

Kočárek na sport

Pokud jste sportovním nadšencem a neumíte si představit ani den bez běhu či jízdě na bruslích, je tato volba pro Vás to pravé. Tyto kočárky jsou typické podvozkem se třemi většími koly a přizpůsobené na pohyb svým aerodynamickým tvarem.

 

 

Základní parametry

Hluboká korba

Zde je možné vybírat z různých rozměrů a tvarů korbiček, proto je třeba zvážit, kdy se Vám miminko zrovna narodí. V letních měsících má totiž děťátko v korbičce mnohem více prostoru než v zimních, kdy je třeba počítat ještě s vrstvou oblečení a zimním fusakem.

Kola

U koleček hraje hlavní roli terén, ve kterém se budete převážně pohybovat. Nafukovací kola by si měla lépe poradit s náročným terénem, potřebují však pravidelnou údržbu a je třeba počítat s případným propíchnutím. Pěnová neboli bezúdržbová kola se postarají o téměř stejně plynulou jízdu a přitom nevyžadují žádnou péči navíc.

Hmotnost

Zde platí, čím lehčí kočárek, tím snadnější manipulace. Na výběr jsou různé druhy s odlehčenou konstrukcí, která Vám zajistí větší komfort jak při jízdě, tak při zvedání a nakládání do auta, které Vás čeká možná i několikrát denně.

Skladnost

Jistě oceníte, pokud bude složení kočárku co nejjednodušší. Některé kočárky je možné složit například jedním tahem, bez použití velké síly či dokonce jednou rukou. Při výběru v prodejně je také dobré ověřit si dostatek místa v kufru auta, aby se Vám poté nestalo, že se do auta nic jiného kromě kočárku už nevejde.

Výška

Pro vysoké maminky či tatínky je třeba se zaměřit na celkovou výšku kočárku i na variabilitu madla, aby jízda byla pro všechny členy rodiny pohodlná.

Brzda

Vybírat můžete z klasické varianty, kdy je brzda umístěna dole mezi zadními koly nebo ruční brzdou. Ta je umístěna přímo na rukojeti kočárku a její výhodou je, že při chůzi dává větší prostor a navíc si neumažete své boty.

Úložný prostor

Jednotlivé kočárky nabízí různé velikosti košíku, záleží tedy na Vás, zda se pohybujete spíše autem, či budete potřebovat pravidelně využít maximální prostor i pro větší nákup.

 

Další příslušenství ke kočárku se může dle výrobce lišit, ale v zásadě by měl komplet obsahovat ještě pláštěnku, síť proti hmyzu, clonu proti slunci, přebalovací tašku či držák na pití nebo mobilní telefon.

 

S koupí kočárku tedy rozhodně není kam spěchat, je lepší vše pořádně promyslet a my Vám již přejeme šťastný výběr pro Vás i Vaše miminko.