Kojící polštář – jak vybrat ten správný?

Kojení nemusí být samozřejmostí a většině maminek nějakou chvíli trvá, než si k němu se svým miminkem najdou tu správnou cestu. V prvních týdnech a měsících života se miminka kojí dlouhé hodiny, což může být pro vaše tělo náročné. Jak na to, aby vaše prsa kojení neodnesla prasklinkami nebo záda bolestmi? Ideálním pomocníkem je kojící polštář. Zajistí vám pohodlné kojení v sedě, zasloužený odpočinek a bezpečný prostor pro vaše miminko. U nás najdete ty nekrásnější a nejpohodlnější kojící polštáře. A my vám teď ukážeme, jak si vybrat ten nejlepší přímo vám na tělo. 

 

Kojící polštář je speciální podlouhlý polštář, většinou zahnutý do písmene C nebo U. Před kojením si jím jednoduše obejmete tělo tak, že vám kolem pasu vytvoří měkkou zábranu. Je potřeba polštář umístit tak, aby až na něj položíte při krmení miminko, bylo přímo ve výšce vašich prsou. Miminko tak u kojení nemusíte držet na rukou, ale po přiložení k prsu ho položíte bezpečně na kojící polštář – a ruce vám tak zůstanou volné, což se hodí:) 

 

Polštář se dá využít nejen na kojení, ale může být velkým pomocníkem už i v těhotenství. Při spaní nebo odpočinku si jím můžete podložit zvětšující se bříško, a ulevit tak namáhaným zádům. Po porodu z něj také můžete jednoduše udělat miminku hnízdečko na spaní, aby se obklopené měkkou bariérou cítilo bezpečně jako předchozí měsíce v děloze. 

 

3 tipy na výběr kojícího polštáře

Polštář na kojení se přizpůsobí postavě každé maminky. Kromě oblíbeného designu látky myslete při výběru kojícího polštáře také na tyto 3 vlastnosti, které se u různých typů těchto pomocníků liší.

 

Materiál

Kojící polštáře se vyrábí ze dvou druhů materiálů – je to buď duté vlákno, nebo speciální EPS kuličky. Výplň musí vždy odpovídat nejvyšším standardům pro bezpečnost dětí. Duté vlákno je antialergenní, dá se vyprat v pračce a je nevhodným prostředím pro roztoče. Druhou variantou jsou EPS kuličky, které se v polštáři „přelévají“, a tak vždy jemně šustí. U materiálu je potřeba vzít v potaz také pratelnost celého polštáře, ať jej můžete udržovat v čistotě hlavně s nejmenšími děťátky, které si často ublinkávají. 

 

Velikost

Velikostí a délek kojících polštářů existuje celá řada. Doporučujeme pořídit minimální délku 120 cm, která sedí každé postavě. Větší rozměry, například kolem 170 cm, zase lépe využijete pro vytvoření hnízdečka nebo na podložení bříška v těhotenství. 

 

Funkčnost

K čemu všemu budete chtít polštář používat? Kromě využití v roli klasického kojícího pomocníka pro odpočinek při krmení může být kojící polštář také příjemnou podporou při spaní v těhotenství. A pokud nechcete investovat do speciálního hnízdečka pro miminko, jednoduše si ho můžete vyrobit právě z kojícího polštáře. Stačí si pořídit takový, který se dá na koncích svázat mašlí, aby polštář vytvořil děťátku bezpečnou bariéru. Dlouhé kojící polštáře můžete využít také jako bavlněný mantinel do dětské postýlky.

 

Pohodlné kojení s kojícím polštářem

Aby vás záda nebolela a ruce si z nové zátěže při častém nošení miminka mohly odpočinout, doporučujeme při používaní kojícího polštáře myslet na následující doporučení:

1.     Najděte si pohodlnou polohu v sedě, aby vám bylo příjemně.

2.     Miminko na kojení přikládejte k prsu, ne prs k miminku. Nebudou vás tak bolet záda z nějaké krkolomné polohy, kdy se snažíte k děťátku       nepřirozeně naklánět.

3.     Miminko podložte polštářem tak, aby leželo ve výšce prsou.

4.     Hlavičku děťátka proti prsu netlačte ani nedržte miminko za krk, abyste nedráždila citlivé nervy jeho krční páteře.

5.     Pokud má miminko hlavu v malém záklonu, je to v pořádku – taky se zakláníte, abyste mohla polknout.

6.     Na kojícím polštáři můžete klidně střídejte strany tak, aby vám bylo kojení pohodlné.

 

Ať už budete využívat kojící polštář jen na kojení nebo i na cokoli jiného, jedná se o skvělou investici do vašeho pohodlí a odpočinku. Věříme, že díky našim tipům najdete právě u nás takový kojící polštář, který vám bude vyhovovat úplně nejvíc. Vybrat si můžete z různých tvarů, velikostí a z nepřeberného množství krásných designů. A pokud byste si přeci jen nevěděla s něčím rady, nebojte se na nás obrátit, rádi s výběrem poradíme!

 

Foto: canva