KOLIKY U MIMINKA

 

Trápí Vaše miminko bolení bříška? Má neutišitelný pláč? Koukáte bezradně na něj a nevíte, jak mu pomoci? Během dne je vše relativně v pořádku, ale Vaše noční můra začíná v podvečer? Nejste sama, týká se to bohužel 65 % miminek a důvody jsou různé. Světlo na konci tunelu Vás pravděpodobně čeká, po 4.-5. měsíci miminka, kdy koliky postupně samy odezní.

 

Pojďme se podívat na to, jak koliky vznikají. Důvody mohou být různé, zmíním tedy ty nejčastější: 

  • ·       růst a vyvíjení trávicího traktu či růst a zpevňování svalů na bříšku
  • ·       vzduch ve střevech v důsledku hltavého pití
  • ·       překrmování miminka
  • ·       hormony, které stojí za bolestí bříška a špatnou náladou
  • ·       nedostatek probiotik pro kojence, které přirozeně osidlují trávicí trakt
  • ·       bolestivé nadýmání a plynatost
  • ·       alergie na bílkovinu kravského mléka pod zkratkou ABKM

 

Jak vůbec vypadá koliková bolest bříška u miminka?

Miminko obvykle začíná plakat až křičet v pozdních odpoledních hodinách, v podvečer a až do noci. Miminko pláče až křičí. Napíná své tělíčko do luku nebo naopak se kroutí do polohy klubíčka a přitahuje nožičky k bříšku. Není možné miminko jakkoliv uklidnit. Vše trvá 2 hodiny a déle, minimálně třikrát v týdnu, po dobu nejméně třech týdnů.

 

Jaké TIPY fungují pro úlevu miminka?

Důležité je si říci, že každé miminko je jiné a zabírá vždy něco jiného, proto je potřeba opravdu vyzkoušet vše a věřit, že nějaký z tipů opravdu zabere.

 

Anti-colicové kojení

Pokud nekojíte a krmíte své miminko z kojenecké láhve, je potřeba si obstarat anti-colic kojenecké láhve. Mají speciální systém, který udrží savičku plnou mléka v průběhu celého krmení. Miminko tak nepolyká vzduchové bubliny a neleží mu ve střevech.

Mezi nejznámější značky patří Philips Avent a MAM. 

Pokud kojíte, je potřeba se vyvarovat ve svém jídelníčku potravin jako je cibule, luštěniny, paprika, řapíkatý celer, čokoláda a jídla s kakaem, košťálová zelenina, sycené nápoje, kynuté těsto a čerstvé pečivo. Kojte vleže na zádech a nezapomeňte na říhnutí. Říhnutí je velice důležité, protože se tak z miminka uvolní polknutý vzduch a nepokračuje tak dále do střev.

 

Vyberte vhodné mléko

Pokud nekojíte a kupujete miminku kojenecké mléko, je opravdu třeba bedlivě vybírat. Miminku nemusí sedět hned první mléko, je tedy nutné zkusit více značek. Zkušební období mléka jsou zpravidla tři dny. Pokud se stav miminka nelepší, ani po vyzkoušení více značek, je třeba se po poradě s lékařem zaměřit na mléka proti kolikám, která jsou více naštěpená a miminko je lépe dokáže strávit. Taková mléka vyrábí značky Nutrilon, BEBA, Sunar. Když se stav miminka stále nelepší je ještě poslední možnost na doporučení lékaře nechat si předepsat mléka značek Neocate a Alfamino. 

  

Provádějte masáže bříška

Masáže a cviky na bříško jsou nedílnou součástí péče o miminko, když ho trápí prdíky nebo koliky. Masáže a cviky provádíme při každém přebalování a před každým jídlem. Jelikož se miminko ještě moc nehýbe, tak mu nemohou fungovat jeho střívka, tak jak by měli a my mu musíme pomoci. Spousty tipů na masáže a cviky na uvolnění bříška najdete na youtube.com. Je opravdu lepší si prohlédnout video, abyste přesně věděl/la, jak na to.  Při masážích můžeme použít gel Pupík, který zakoupíte v lékárně, či olejíček nebo emulgel při nadýmání. 

Pokud je miminko právě rozrušené, tak masáž vynechte a přiložte mu na bříško teplou plenu nebo nahřívací polštářek. To by mělo ulevit od aktuální bolesti.

 

Vyzkoušejte uklidňující techniku nošení

Sbalte miminko do klubíčka, opřete ho zády o svou hruď a s nožičkami přimáčknutými k bříšku. Nošení se může stát únavné a věřte, že po několika hodinách opravdu je, proto vyzkoušejte šátek na nošení či sezení na skákacím míči. Miminko cítí z Vás teplo a bezpečí, které mělo, když ještě bylo v bříšku. Výběr šátků na nošení naleznete případně zde: https://www.pidio.cz/satky-na-noseni .

 

 

Kapky pro novorozence

Pro miminko jsou bezpečné kapky s účinnou látkou simetikon. Nejznámější simetikon baby mezi maminkami jsou Sab Simplex, Enticon a kapky Espumisan pro novorozence i dospělé. Užívejte podle doporučení v lékárně nebo příbalových letáků. 

 

Dále můžete vyzkoušet kapky Baby Calm, nebo homeopatika, kde Vám s výběrem též poradí v lékárně a jsou přírodního charakteru.