PŘEDPORODNÍ KURZY – co od nich můžete očekávat? 

Přemýšlíte nad tím, zda se zúčastnit předporodního kurzu a co je vlastně jeho náplní? Čekáte Vaše první miminko a představa porodu je pro Vás zatím velká neznámá? Nebo máte za sebou porod, který nebyl úplně podle Vašich představ, a další byste chtěla prožít jinak? 

Dnešní doba naštěstí nabízí spoustu možností, jak se i na tyto situace dopředu připravit a dozvědět se co nejvíce informací. Pojďte se podívat na výhody, které Vám absolvování takového kurzu může poskytnout a jestli je to přesně to pravé, co Vám pomůže zbavit se případných obav a nejistoty. 

 

Výběr vhodného kurzu 

Základní rozhodnutí se týká výběru instituce, kde můžete tyto kurzy absolvovat. Rozhodovat se můžete mezi Vámi vybranou nemocnicí, kde budete rodit, nebo můžete zvolit různé kluby, centra či spolky, v závislosti na místě Vašeho bydliště a tamní nabídky. 

Nemocnice 

Kurzy pořádané nemocnicemi mají jednu nespornou výhodu v tom, že Vám zde bude představeno prostředí porodnice, od recepce, přes oddělení příjmu až po porodní boxy. Tato prohlídka bude přínosná nejen pro Vás, ale i pro Vašeho partnera, pokud se bude kurzu účastnit s Vámi. Ve chvíli, kdy Vás poveze do porodnice, bude klidnější a nebude se muset stresovat např. s tím, kde má zaparkovat, kde je vchod nebo v jakém patře je příslušné oddělení. 

Dále byste se měla dozvědět formou přednášek základní průběh přirozeného porodu, jednotlivé porodní doby, nabízené možnosti léků na zmírnění bolestí, průběh porodu císařským řezem, následně představení toho, co se s miminkem bude dít bezprostředně po porodu, základní péče o novorozence, jak nejlépe podpořit kojení apod. Některé nemocnice mohou nabízet např. i lekci cvičení, kde se budete učit různé úlevové polohy k porodu a nacvičíte si dýchání. 

Tyto základní předporodní kurzy by měly být nemocnicemi poskytovány ve většině případů zdarma, a protože je o ně velký zájem, je třeba si dopředu zjistit více informací na webových stránkách nemocnice, kdy rezervovat termín, jaká je délka kurzu a co všechno je jeho obsahem. 

 

Ostatní uzavřené kurzy 

Pokud je však pro Vás důležité věnovat se podrobněji samotnému průběhu porodu, následné péči o miminko, mít více prostoru pro Vaše konkrétní otázky či prostě jen rády sdílíte zkušenosti s dalšími maminkami, může být pro Vás dobrou volbou i dlouhodobější kurz. 

Každý kurz má svůj specifický program, někde se např. můžete setkat i s těhotenským cvičením či jógou dohromady s přednáškami na různá témata. Kvalitní kurz by se měl v každém případě zabývat také přípravě na samotný porod, věnovat se podrobněji psychice maminky a v neposlední řadě také období šestinedělí a hormonálním změnám, které maminky čekají. 

 

Online kurzy 

Pro maminky, které jsou v těchto otázkách třeba i trochu stydlivé či prostě jen nechtějí nebo nemohou na kurz pravidelně docházet je tu ještě třetí možnost a tou je Online kurz. Tento kurz si zakoupíte a máte jej kdykoliv k dispozici dle Vašich časových možností. Skvělé je, pokud konkrétní stránka nabízí např. první video na zkoušku zdarma a máte tedy možnost posoudit ještě před zakoupením celého kurzu, zda to pro Vás bude to pravé. 

 

Kurzy první pomoci 

V průběhu těhotenství se však kromě přípravy na porod a péči o miminko můžete věnovat i kurzu první pomoci. Většinou jsou nabízené také jako online kurzy nebo si kurzem můžete projít osobně a vše si vyzkoušet na panence. Náplní těchto kurzů je hlavně připravit Vás na to, jak správně zareagovat při různých situacích, které mohou u novorozených dětí a kojenců nastat. Díky tomu, že budete vědět, jaké jsou např. rozdíly resuscitace miminek do 1 roku a starších dětí, můžete svému dítěti zachránit život. Skvělý kurz první pomoci nabízí Mudr. Michala Knězková na webových stránkách www.comamdelat.com a spoustu užitečných rad načerpáte i na jejím Instagramovém profilu mklife_prvni_pomoc_detem. 

 

Všechny tyto kurzy mají různá cenová rozpětí a je jen na Vás, který z výše zmíněných je Vám bližší, či se rozhodnete pro kombinaci třeba dvou. Věnujte také pozornost tomu, kdo takový kurz vede. Ideálně by se mělo jednat o porodní asistentku, která má již bohaté zkušenosti z porodních sálů. 

V každém případě se nebojte zeptat ve svém okolí, doporučení Vašich blízkých, rodiny či kamarádek je úplně tou nejlepší volbou, abyste byly maximálně spokojené. 

Maminky, jak jste na tom Vy? Máte raději poctivou přípravu, či sázíte raději na skutečnost, že to „zvládly všechny, zvládnu to taky“ J ?