Látkové plenky

Maminky nebojte se jich :)

Jestliže vždy myšlenku látkových plenek rychle smetete ze stolu, možná by stálo za to se nejprve podívat, jak to s nimi doopravdy je. V žádném případě se totiž nejedná o pleny, které používaly naše maminky, a se kterými měly tolik práce.

Látkové plenky prošly za tu dobu značnou proměnou a my se nyní podíváme, jaké výhody mohou Vám maminkám přinést.

 

Ekologie

Plenky nevytvářejí žádný přímý odpad, nebudete si tedy muset dělat starosti s věčně přeplněným odpadkovým košem, či každý den vynášet koš na plenky. Navíc také ušetříte planetu o celkem 2 tuny odpadu, které vyprodukuje Vaše malé miminko při používání plen jednorázových.

Šetrnost

Pleny jsou vyrobeny z bavlny či bambusu a oproti chemickým materiálům jednorázových plen neobsahují parfémy, lepidla a bělidla. Maminky se tedy nemusí bát, že by jejich miminko mělo z plenek opruzeniny, či dokonce ekzémy. Přírodní materiály zajistí naopak krásnou prodyšnost pokožce miminka.

Úspora peněz

Počáteční investice do plenek je vyšší, jelikož je třeba nakoupit celou výbavičku, ale pak už si s pořízeným množstvím vystačíte a začínáte šetřit. Plenky Vám navíc mohou posloužit i pro další miminko, či je můžete nabídnout jako bazarové zboží.

Údržba

Překvapením nejspíš bude, že tyto plenky stačí pouze vyprat v pračce, bez nutnosti žehlení. Veškerou práci tedy za Vás udělá Vaše pračka. Pokud máte navíc sušičku, budete mít plenky v podstatě v ten samý den zase k dispozici.

Vzhled

Na trhu je velmi rozmanitá nabídka značek s velkým výběrem designů, takže Vaše miminko bude vypadat In a zcela jistě potěší i Vaše oko.

Velikost

Nemusíte si dělat starost s nakupováním různých velikostí, díky patentům či suchým zipům si plenku vždy krásně upravíte.

 

Jestliže Vás oslovily výše zmíněné přednosti látkových plenek, pojďte se nyní podívat na různé druhy, ze kterých můžete následně vybírat:

Klasické

klasické čtvercové plenky našeho dětství, přes které je potřeba použít svrchní kalhotky

Kalhotkové

tyto plenky již mají tvar kalhotek, které je možno libovolně upravovat pomocí patentů či suchých zipů a díky gumičkám po obvodech také zajistí velmi dobré těsnění. Součástí kalhotek jsou i vkládací plenky, které zvyšují savost

Kapsové

kalhotkové pleny, které mají všitou kapsu, do které je možné vkládat libovolné savé pleny, ať již výše zmíněné čtvercové pleny či přímo určené vkládací pleny. Díky prostorné kapse se nabízí možnost regulovat množství vložených savých materiálů dle potřeby

AIO (all in one)

vzhledem jsou nejvíce podobné jednorázovým plenkám, jsou již připravené k použití a je třeba je vždy vyprat celé

SIO (snap in one)

totožné plenky jako AIO, jen je možné savé vkládací materiály odepnout a zkrátit tak dobu schnutí

 

Určitě je tedy z čeho vybírat a je třeba si dobře promyslet, co především od údržby plenek očekáváte. Pokud si však nejste jistí, zda by Vám tento systém vyhovoval, zkuste pro začátek pořídit například jednu plenku, nebo možnost kombinace s jednorázovými plenkami dle aktuální potřeby.

 

Maminky, pokud již máte s látkovými plenkami zkušenost, podělte s námi o ni v diskuzi.